Żarówki LED – i co dalej?

Żarówki LED Sanok

Żarówki LED (Light Emitting Diode) jest najczęściej spotykanym źródłem światła w domach, firmach, zakładach produkcyjnych. Najmocniejszym argumentem, który przemawia za żarówką LED, jest jej wydajność i oszczędność energii – co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd np. domu jednorodzinnego. Jaką moc żarówki LED wybrać? Jaka barwa jest najlepsza? Czy takie żarówki są EKO?

Posty FB 22

Jaką moc żarówki LED wybrać?

Moc strumienia światła określa się poprzez „Lumeny” (lm) – im wyższa jest liczba lumenów, tym światło żarówki LED jest mocniejsze. Przy wyborze mocy warto zastanowić się nad miejscem, do którego poszukujemy żarówki. Nie każde miejsce w domu będzie wymagało dużej liczby lumenów, przykładowo w łazience zdecydowanie będziemy potrzebować mocniejsze światło, niż w salonie lub korytarzu.

Żarówka LED o mocy do 200lm – w ich przypadku światło jest słabe i jeżeli ma stanowić główne źródło światła, warto pomyśleć nad kilkoma żarówkami w jednej oprawce.

Żarówki LED o mocy 200-500lm – są to żarówki średniej mocy i będą pasować do oświetlenia wolnostojącego (np. stojak, lampa). Żarówki LED o mocy 500lm i więcej – takie żarówki idealnie sprawdzą się przy oświetlaniu dużych pomieszczeń.

Jaka barwa najlepsza do domu lub pracy?

Barwa żarówki, czyli temperatura barwowa żarówki, mierzona jest w Kelwinach. Jaka barwa jest lepsza? Wszystko zależy od pomieszczenia, w którym chcemy zamontować żarówkę LED:

<3500KBarwa ciepłaPomieszczenie służące do odpoczynku
3500-5000KBarwa neutralna 
>5000KBarwa zimnaMiejsce pracy, hala produkcyjna

Trwałość żarówki LED

Trwałość żarówki określa z reguły liczba cykli przełączeń, więc na okres użytkowania żarówki będzie miało wpływ np. pomieszczenie, w którym jest zamontowana. Dodatkowo żarówki LED cechuje długa żywotność, dzięki czemu nie ma potrzeby tak częstej ich wymiany.

Po żarówki LED (i nie tylko) zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego w Sanoku!

KONTAKT / FB